Čo je to BDSM?

Čo je to BDSM?

Ako by ste sa dočítali v poučkách: BDSM je v podstate medzinárodná skratka alebo skôr označenie, ktoré zahŕňa zväzovanie a disciplínu, dominanciu a submisivitu, sadizmus a masochizmus. Je to akýsi súhrnný názov širokého spektra alternatívneho ľudského sexuálneho správania. V skutočnosti je BDSM omnoho rozmanitejšie, keďže každý jedinec ho vníma inak a pre každého je tak BDSM niečo iné. Zatiaľ, čo pre jedného je to o poslušnosti a disciplíne, pre iného to môže byť o bolesti a vzrušení a pre ďalšieho zas o fetišizme či už na nožičky, zadočky, plienky, topánočky...

BDSM je vlastne akousi alternatívou klasického sexuálneho života (známeho tiež ako misionár pri zhasnutom svetle). Pre niekoho môže byť BDSM len občasným spestrením klasického milovania priviazaním partnera k posteli, či šepkaním neslušných slov. Pre iného to môže byť celkovým sexuálnym naplnením s plieskaním biča, zväzovaním, ponižovaním a skúmaním svojich sexuálnych hraníc. 

Predovšetkým je však BDSM o akejsi výmene energie, o vzrušení, o potešení, o naplnení sexuálnych túžob, o dôvere...

BDSM sa však rozhodne nie je domácim násilím. BDSM je postavené na konsenzualite, vzájomnom rešpekte, tolerovaní hraníc a porozumení. Agresivita, facka od manžela, psychické či fyzické týranie ani nenávistné ponižovanie či manipulácia s človekom, aby sa cítil zle a menejcenne do BDSM rozhodne nespadá. BDSM má svoje bezpečnostné pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať. 

Bezpečnosť, SSC, safe, sane and consensual, BDSM

Bezpečnosť

Bezpečné BDSM alebo Safe, Sane and Consensual...

 

Bezpečnosť je v BDSM dôležitým, ak nie najdôležitejším prvkom. Celosvetovo sa pre tieto pravidlá používa označenie SSC, čo je skratka frázy Safe, Sane and Consensual a je označením pre bezpečné vykonávanie BDSM, zväzovania a ďalších vzrušujúcich aktivít. Doslova to v preklade znamená bezpečne, rozumne a po vzájomnej dohode. Skratka SSC tak označuje celkový prístup a podstatu samotného BDSM. 

Na dodržanie bezpečnosti slúži pri BDSM aktivitách takzvaná STOPKA alebo inak povedané Safe Word. Je slovo alebo signál, ktorý ma chrániť človeka v submisívnej polohe, a ktoré si vopred pred hrou dohodnete. Submisívny STOPKU použije v prípade, že sa cíti v nebezpečenstve, je mu nepríjemné to čo sa deje, necíti sa zdravotne dobre, či v prípade, že narazil na svoje hranice a hru chce ukončiť. Bez ohľadu dôvodu použitia STOPKY je dominantný jedinec povinný toto slovo alebo signál akceptovať v plnej miere a v momente, keď ho submisív vysloví, je dominant povinný hru okamžite ukončiť. Rovnako má právo hru ukončiť aj dominant. 

Je potrebné si uvedomiť, že v rukách pri BDSM hrách nemáte len fyzické telo človeka, na ktorom sa pri troche šťastia akási rana, predsa len časom zahojí. Máte v rukách aj jeho psychiku. Akákoľvek aktivita bez súhlasu vášho proťajšku, akékoľvek poranenie či prekročenie jeho hraníc a nerešpektovanie stopky, môže okrem zdravotných následkov zanechať v človeku aj traumu a odpor k akémukoľvek ďalšiemu pokusu naplniť sexuálne potreby. 

Ako dodržať bezpečnostné pravidlá?

SAFE - Pred vykonávaním aktivity musia byť odhalené všetky riziká a prijaté preventívne opatrenia na ich minimalizáciu alebo elimináciu. Čo to ale znamená? Napríklad, ak niekoho zväzujete, vždy by ste mali mať po ruke nožnice, ktorými laná v prípade potreby prestrihnete.

SANE - činnosť musí byť vykonaná rozumne a citlivo. Nežeňte sa do praktík ako majster sveta. Dajte prednosť spoznávaniu svojho partnera a jeho reakcií a postupne sa spolu dostávajte ďalej. 

CONSENSUAL - Obaja (alebo všetci zúčastnení:) ) partneri majú byť plne oboznámení s charakteristikou aktivít a súhlasiť s jej prevedením. Pokiaľ vám niečo nie je príjemné, nevzrušuje vás to a nechcete to skúšať máte plné právo bez vysvetľovania povedať NIE.

 

BDSM, SEX, BEZPEČNOSŤ, Dominancia, Submisivita, Bratislava

BDSM a SEX... Áno, alebo nie?

Sex nie je podstatou BDSM...povedal by niekto. S týmto názorom sa stretávame čoraz častejšie, avšak, naozaj sex nepatrí do BDSM? Táto dilema je často predmetom diskusií a dohadovania sa, čo je pre vás v konečnom dôsledku absolútne NEPODSTATNÉ. Ak totiž chcete vedieť, či sex zapadá do BDSM hier položte si tieto otázky:

Mám rád sex?

Chcem ho mať s partnerom počas hry?

Je mi sex v spojitosti s ďalšími BDSM aktivitami príjemný?

Ak ste na tieto otázky odpovedali ÁNO, je to jasné, sex pre vás do BDSM rozhodne patrí a je to úplne v poriadku a o opaku vás nemôže nikto presvedčiť.

Ak ste na tieto otázky odpovedali NIE, je to jasné, sex pre vás do BDSM nepatrí a je to úplne v poriadku a o opaku vás nemôže nikto presvedčiť.

Samotné BDSM je sexuálnou aktivitou, ktorá má človeka napĺňať a uspokojovať. Nehľaďte pre to v tomto smere na to, čo kto hovorí (teda, pokiaľ to nie je váš partner a vaše názory sa v tomto rozchádzajú). Je to len o vás, o vašom partnerovi, o vašich potrebách a túžbach a je jedno či ste submisív, domina, dominant, fetišista, sadista či masochista. Verte v prvom rade svojim túžbam a neukracujte sa o pôžitok len pre to, lebo niekto povedal, že... Rovnako vás k sexu ani nikto proti vašej vôli nesmie donútiť. Ak sa teda s niečím podobným stretnete a bude na vás vyvinutý tlak v podobe výsmechu, vyhrážok, nútenia či dokonca násilného domáhania sa sexuálneho aktu proti vašej vôli, nemáte dočinenia s dominantným jedincom ale s nebezpečným psychopatom. Vždy máte právo povedať slovo nie, ktoré musí byť akceptované.

Pri praktizovaní sexu (klasického, análneho či orálneho) však nezabúdajte na bezpečnosť. Predsa len je sexuálny akt bezpečnejší s partnerom, či človekom, pri ktorom máte istotu, že to neskončí katastrofou v podobe neželaného tehotenstva či pohlavne prenosnej choroby. 

Na záver trocha psychológie...

Zaujímavý pohľad v rámci skúmania sveta BDSM a ľudí, ktorí ho praktizujú priniesla v rámci svojej práce Zdeňka Pospíšilová - absolventka jednoodborovej Psychológie FF UK. Vo svojej práci, ktorá bola vytvorená na základe dotazníkov a vyše 10-ročného skúmania ľudí praktikujúcich BDSM vzišla aj zaujímavá prednáška s názvom: BDSM v mýtoch a výskumoch, ktorá sa venuje osobnému rozvoju, vzťahom, intimite a sexualite v BDSM. 

Ak sa teda v BDSM ešte len hľadáte, alebo si chcete obohatiť svoje vedomosti, prednášku si určite pozrite. Zodpovie vám totiž mnoho otázok, na ktoré možno už dlhšie hľadáte odpovede. Celú prednášku si môžete pozrieť na youtube TU. 

Hodnotenie